Świerszcze Trzaskowskiego
Wiele uwagi w ostatnim czasie dostało C40 Cities, czyli zrzeszenie miast z całego świata – w tym i Warszawy – które mają za zadanie podjąć walkę z kryzysem klimatycznym. O samym stowarzyszeniu było cicho aż 18 lat, aż do 2023 roku. Zapewne Szanowny Czytelnik może zapytać się: “dlaczego?”, a moim zadaniem jest na to odpowiedzieć. Otóż w 2023 roku do opinii publicznej dotarł raport tejże organizacji z 2019 roku, w którym przedstawiono cele: progresywne i ambitne. O tych rekomendacjach i o mitach wokół nich rosnących w dzisiejszym artykule.
1. Cele progresywne i ambitne w dziedzinie diety
C40 uważa, że należy o wiele mniej spożywać kalorii na osobę, by uchronić planetę. Uważają oni, że 2500 kcal na osobę to odpowiedni poziom. Dalej zaczyna być bardziej kontrowersyjnie, gdyż progresywnie stowarzyszenie rekomenduje tylko 16 kg mięsa rocznie, natomiast nabiału – 90 kg.
Ambitnym celem tejże organizacji w kwestii diety jest wyeliminowanie mięsa i nabiału z menu obywatela. Osobiście rozumiałbym oburzenie ludu, gdyby faktycznie chciano zabierać im schabowego siłą z talerza i chciano zastąpić to kotletem z robaczków. A propos robaczków, to wokół tej sprawy narósł bardzo szkodliwy mit, a mianowicie: “Unia chce nam zabrać mięso i kazać nam jeść robale”. Mimo, że Unia dopuściła wytwarzanie mąki robaczanej i sprzedawanie jej na terenie państw UE, to nic z tego nie wynika. Jedyne co, to wolnościowiec powinien się cieszyć, gdyż w obiegu jest więcej różnorodnych produktów. Nikt nie podnosi alarmu o to, że istnieje mąka pszenna, kukurydziana, czy inna ziemniaczana.
2. Omówienie kwestii ubraniowej, samochodowej i lotniczej
W kwestii ubrań, to cel progresywny zakłada, że będzie można zakupić sobie 8 sztuk ubrań w ciągu roku, natomiast ambitny – 3 sztuki. Jeśli mowa o samochodach, to cel progresywny to 190 pojazdów na 1000 osób, a celem ambitnym jest wyeliminowanie pojazdów z życia obywateli. Mówiąc o kwestii samolotów, to cel zakłada kolejno: 1 lot samolotem na 2 lata, a następnie 1 lot samolotem na 3 lata przy warunku, że w obie strony dystans podróży będzie wynosił do 1500 km.
3. Mity i kontrowersje
Pierwszym omówionym mitem był rzekomy zakaz jedzenia mięsa i zmuszanie ludzi do jedzenia robaków w punkcie pierwszym tego artykułu. Następnym mitem jest fakt, że nikt nigdy nie zmusi człowieka do kupienia 3 sztuk ubrań rocznie, 1 lotu samolotem w ciągu 3 lat, czy pozbycia się pojazdów. Kiedyś może i by się to udało, natomiast teraz jestem w stanie z pełną pewnością stwierdzić, że założenia te nie wejdą w życie, gdyż poruszanie się pojazdami to integralna część naszego życia, latanie samolotem pozwala na wygodniejsze poruszanie się, a jedzenie mięsa i nabiału po prostu nie zostanie zastąpione, bo jakiś naukowiec powiedział, że trzeba tak zrobić, by zwalczyć globalne ocieplenie. Innym ciekawym, choć i bezsensownym mitem jest koncept tzw. “15-minutowych miast”, czyli miast, gdzie w 15 minut piechotą można dojść wszędzie. Jest to pomysł na zmniejszenie ruchu samochodowego w centrum miast, choć jest to idea nierealna w perspektywie dobrych kilku lat, to nie należy też panikować. Było wiele porównań do Holocaustu, co po prostu jest obrzydliwością i narobieniem na grób ofiarom obozów zagłady.
Na zakończenie dodam tylko, że nie należy siać paniki i wykupywać masy mięsa, które i tak włożymy do zamrażarki. Tak samo z nabiałem. Paniczne zakupy załamują popyt, stąd też należy normalnie kupować produkty, jak gdyby nigdy nic. My – mięsożercy – nie mamy się czego bać!
Autor: Arkadiusz Kot