Miltonalia 2022

 

W dniach 22-24 lipca w Gogolinie odbył się kolejny już Zjazd Wolnościowy im. Miltona Friedmana, zwany też po prostu Miltonaliami. W tym roku zbiegł się on w czasie z 10 rocznicą powstania Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości, organizującej to wydarzenie.

 

W tegorocznej edycji Miltonaliów udało się organizatorom zorganizować rekordową liczbę wystąpień zagranicznych gości. Dr. Rainer Zitelmann, naukowiec z Niemiec, którego książka „Kapitalizm nie jest problemem, jest rozwiązaniem” miała niedawno swoją polską premierę, wygłosił wykład pod tym samym tytułem. Nieprzypadkowo od niego właśnie zaczynam. W mojej opinii Zitelmann w pierwszej części swojego wystąpienia świetnie przedstawił najbardziej podstawowe argumenty uzasadniające nasze podejście do ekonomii, zrobił to jednak w sposób interesujący merytorycznie i retorycznie także dla weteranów ruchu libertariańskiego. Opondo Abuya, libertariańska aktywistka z Kenii, przybliżyła uczestnikom tegorocznych Miltonaliów problematykę efektywności programów pomocy międzynarodowej. Tetiana Rak, libertarianka z Mariupola, zajmująca się obecnie nagłaśnieniem sytuacji w jej rodzinnym mieście opowiedziała nam zaś poruszającą historię o szczegółach jej misji.

 

Te dwie prelegentki były także udziałem drugiego rekordu ustanowionego przez tegoroczną edycję Miltonaliów – jeszcze nigdy zjazd ten nie widział tylu prelekcji prowadzonych przez kobiety. Dobrosława Gogłoza podzieliła się z nami swoim cennym doświadczeniem w efektywnym prowadzeniu crowdfundingu i udzieliła wielu rad jak libertariański trzeci sektor może efektywniej pozyskiwać wsparcie od osób prywatnych, a Agnieszka Płonka w swoim wykładzie „Kapitalizm w służbie środowisku” obaliła wiele etatysycznych argumentów wspierających idee regulacji gospodarki w imię ochrony środowidowiska. Ostatecznie Miltonalia zamknęła prelekcja Justyny Piątek-Pawłowskiej, założycielki polskiego oddziału Ladies of Liberty Alliance (LOLA), obalającego mity o powodach niskiego zaangażowania kobiet w organizacje libertariańskie.

 

Na uwagę zasługuje także wiele innych wystąpień, jak wykład profesora Janusza A. Majcherka dotyczący kryzysu demograficznego (na który receptą mają być otwarte granice), prelekcja Krzysztofa Moszyńskiego o łączeniu libertarianizmu z chrześcijaństwem (pozytywnie zaskakująca inkluzywnością oferowanych rozwiązań) czy debata między Szymonem Machalicą, Sebastianem Weglarzem i Markiem Granowiczem o strategiach działania dla promocji libertarianizmu.

 

Każdy wykład kończony był ciekawą wymianą pytań. Bynajmniej nie było to wzajemne poklepywanie się po plecach, a intelektualnie stymulująca dyskusja. Uczestników najbardziej dzieliło podejście do problemów ekologicznych, opinie o poszczególnych promotorach idei czy stosunek do Konfederacji.

 

Nie ma oczywiście żadnego udanego zjazdu bez udanej integracji. Tutaj też zarówno hotel, jak i organizatorzy stanęli na wysokości zadania, na szczegóły zarzucę jednak zasłonę milczenia.

 

Z tegorocznych Miltonaliów wyjeżdżam bogatszy o wiedzę, kontakty i wiele książek. Polecam wszystkim udział w kolejnych edycjach tego wydarzenia, a ci, którzy nie byli w tym roku w Gogolinie będą mogli wkrótce wysłuchać wszystkie prelekcje na naszym kanale na Youtube. Zasubskrybujcie już teraz by ich nie przegapić.

 

Autorem tekstu jest Łukasz Bartosiewicz

 

 

 

Jedna uwaga do wpisu “Miltonalia 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.