CBOS opublikował badanie dotyczące poglądów elektoratów, które dostarcza pozornie absurdalnych obserwacji sprzecznych z wygłaszanymi poglądami partii, ale za to dostarczających niezmiernie ciekawych wniosków w kontekście politycznej rzeczywistości. Zwłaszcza ciekawe wnioski wysnuć można w temacie najbardziej kontrowersyjnej z formacji politycznych, a więc Konfederacji.
Elektorat Konfederacji nie jest bardziej konserwatywny ani bardziej uniosceptyczny niż elektorat PiSu. Jest za to dużo bardziej liberalny w sensie gospodarczym niż elektoraty wszelkich innych formacji (POKO, Lewica, PSL no i PiS).
Można to kontrastować z faktem, że Konfederacja nie jest formacją o narracji liberalnej (w sensie społecznym i w sensie aksjologii liberalizmu politycznego), i dużo częściej podnosiła hasła antyunijne i skrajnie konserwatywne niż PiS… ale ma to niesamowicie dużo sensu po dokładniejszym przyjrzeniu się tematowi w innym aspekcie.
Konfederacja jest jedynym ugrupowaniem które nie wzięło udziału w licytacji na socjal (w której PO/KO chciało PiS dogonić, a Lewica i PSL przegonić), jedynym które nie miało ambitnych planów w obszarze redystrybucji dochodu, a wręcz w jej odwróceniu (propozycje w obszarze zniesienia podatku dochodowego, zniesienia 500+, zniesienia jakichśtam innych zasiłków).
To sprawia, że wyborcy o poglądach klasycznie liberalnych czy libertariańskich, zagłosowali na Konfederację być może pomimo jej ekstremalnego konserwatyzmu a nie z uwagi nań. Ciekawe też wziąwszy pod uwagę, że sama partia Korwin (jak ongi zwrócił uwagę Mentzen) postanowiła liberałów sobie odpuścić (a Korona czy Ruch Narodowy do liberałów nigdy nie apelowały).
Ciekawe, i być może otwiera to drogę do jeszcze szerszego, wieloskrzydłowego przekazu Konfederacji. Partia Korwin nie jest libertariańska, ale chyba wciąż (lub: znowu) są przy niej libertarianie, i wyraźnie wybrali by przy tej formacji działać nawet mimo sojuszu z Ruchem Narodowym i Koroną (ugrupowaniami dla tradycyjnych libertarian toksycznymi), i mimo skrętu w prawo samej partii Korwin.
Na osi liberalizmu ekonomicznego konfederacja odstaje od reszty bardziej niż w innych obszarach, bo wyborcy liberalni (w sensie ekonomicznym) nawet jeśli nie są konserwatywni i antyunijni, nie mają gdzie się podziać poza Konfederacją właśnie.
Opis badania tu: https://cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_124_19.PDF